ERA-2AEB123X
Mfr.Part #
ERA-2AEB123X
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Depth :
500μm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Weight :
793.786648μg
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
63mW
Resistance :
12kOhm
Height :
350μm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AEB123X
Panasonic ERA-2AEB123X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C