ERA-2AEB122X
Mfr.Part #
ERA-2AEB122X
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.2kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB122X
Panasonic ERA-2AEB122X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C