ERA-2AEB1212X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1212X
Description
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
WRAPAROUND
Published :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
12.1kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ERA-2AEB1212X
Panasonic ERA-2AEB1212X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 12.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C