ERA-2AEB1151X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1151X
Description
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
1.15kOhm
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Weight :
793.786648μg
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-2AEB1151X
Panasonic ERA-2AEB1151X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C