ERA-2AEB113X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB113X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
11kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Series :
ERA-2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
25V
Contact Plating :
Tin
Height :
406.4μm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AEB113X
Panasonic ERA-2AEB113X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C