ERA-2AEB1131X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1131X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
ERA-2A
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
REACH SVHC :
Unknown
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.13kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%