ERA-2AEB1072X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1072X
Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Published :
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
25V
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
10.7kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
ERA-2AEB1072X
Panasonic ERA-2AEB1072X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C