ERA-2AEB1070X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1070X
Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/16W 0402
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Chip
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
107Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB1070X
Panasonic ERA-2AEB1070X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 107Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C