ERA-2AEB1052X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1052X
Description
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
10.5kOhm
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB1052X
Panasonic ERA-2AEB1052X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 10.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C