ERA-2AEB1051X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1051X
Description
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
1.05kohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
yes
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2AEB1051X
Panasonic ERA-2AEB1051X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C