ERA-2AEB103X
Mfr.Part #
ERA-2AEB103X
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height :
400μm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
10kOhm
Datasheets
ERA-2AEB103X
Panasonic ERA-2AEB103X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB103X is a high-performance, low-profile resistor designed for use in a variety of applications. This resistor is a 10K ohm, 0.1% tolerance, 1/16 watt, 0402 size chip resistor. It is constructed with a metal alloy film and is designed to provide reliable performance in a wide range of temperatures.
Features
• 10K ohm resistance
• 0.1% tolerance