ERA-2AEB102X
Mfr.Part #
ERA-2AEB102X
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
404
In Stock :
404
STANDARD: IEC60115-8
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
2011
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
1005
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1kOhm
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
400μm
Datasheets
ERA-2AEB102X
Panasonic ERA-2AEB102X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB102X is a high-performance, reliable resistor designed for use in a variety of applications. This resistor features a resistance value of 1K ohms, a tolerance of 0.1%, and a power rating of 1/16W. It is constructed with a 0402 size package, making it ideal for use in space-constrained applications. The ERA-2AEB102X is designed to provide superior performance and reliability in a wide range of temperatures and environments. It is RoHS compliant and is backed by Panasonic's industry-leading warranty. The ERA-2AEB102X is an ideal choice for applications requiring a reliable, high-performance resistor.