ERA-1ARC9760C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARC9760C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/20W 0201
Stock
997
In Stock :
997
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
976Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
50mW
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±0.25%
Series :
ERA-1A
Supplier Device Package :
0201
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
ERA-1ARC9760C
Panasonic ERA-1ARC9760C
ERA-1A Series, Thin Film, 976Ohms, 0.05W 1/20W, ±0.25%, -55°C~155°C