ERA-1ARC5901C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARC5901C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.9KOHM 0.25% 1/20W 0201
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-1A
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
5.9kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Power Rating :
50mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-1ARC5901C
Panasonic ERA-1ARC5901C
ERA-1A Series, Thin Film, 5.9kOhms, 0.05W 1/20W, ±0.25%, -55°C~155°C