ERA-1ARC2550C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARC2550C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/20W 0201
Stock
750
In Stock :
750
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Power Rating :
50mW
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
255Ohms
Series :
ERA-1A
Supplier Device Package :
0201
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
ERA-1ARC2550C
Panasonic ERA-1ARC2550C
ERA-1A Series, Thin Film, 255Ohms, 0.05W 1/20W, ±0.25%, -55°C~155°C