ERA-1ARC1241C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARC1241C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.24K OHM 1/20W 0201
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
ERA-1A
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Supplier Device Package :
Resistance :
1.24kOhms
Datasheets
ERA-1ARC1241C
Panasonic ERA-1ARC1241C
ERA-1A Series, Thin Film, 1.24kOhms, 0.05W 1/20W, ±0.25%, -55°C~155°C