ERA-1ARB8061C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARB8061C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/20W 0201
Stock
799
In Stock :
799
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Composition :
Thin Film
Power Rating :
50mW
Supplier Device Package :
0201
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Resistance :
8.06kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Series :
ERA-1A
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
ERA-1ARB8061C
Panasonic ERA-1ARB8061C
ERA-1A Series, Thin Film, 8.06kOhms, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C