ERA-1ARB5490C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARB5490C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
549Ohms
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
50mW
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ERA-1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-1ARB5490C
Panasonic ERA-1ARB5490C
ERA-1A Series, Thin Film, 549Ohms, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C