ERA-14EB301U
Mfr.Part #
ERA-14EB301U
Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1210
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
300Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Voltage - Rated :
150V
Height :
600μm
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
ERA-14EB301U
Panasonic ERA-14EB301U
FIXED RESISTOR ERA-14 Series, Thin Film, 300Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C