ER2301510000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER2301510000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 23POS TOP ENT 3.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Mating Orientation :
Vertical with Board
Number of Levels :
1
Pitch :
0.138 3.50mm
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge :
16-24 AWG
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Thread :
M2
Feature :
Interlocking (Side)
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Green
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Positions Per Level :
23
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current :
10A
Series :
ER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ER2301510000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek ER2301510000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, ER2301510000G pinout, ER2301510000G datasheet PDF, ER2301510000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek ER2301510000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.138 3.50mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 16-24 AWG ER