ER1840-22KS
Mfr.Part #
ER1840-22KS
Description
FIXED IND 4.7UH 745MA 210MOHM TH
Stock
218
In Stock :
218
Inductance :
4.7μH
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Series :
Military, MIL-PRF-39010/05, ER1840
Published :
2012
Lead Diameter :
0.635 mm
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Material - Core :
Iron
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Size / Dimension :
0.187Diax0.437L 4.75mmx11.10mm
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Factory Lead Time :
5 Weeks
Lead Length :
36.58mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
745mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
TUBULAR PACKAGE
Surface Mount :
No
Datasheets
ER1840-22KS
API Delevan ER1840-22KS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD