ER1840-10JM
Mfr.Part #
ER1840-10JM
Description
FIXED IND 1UH 930MA 290 MOHM TH
Axial
Pbfree Code :
1
Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Material - Core :
Phenolic
Tolerance :
±5%
Series :
ER1840
Max DC Current :
930mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Test Frequency :
25MHz
Lead Length :
36.58mm
Current Rating :
930mA
Size / Dimension :
0.187Diax0.437L 4.75mmx11.10mm
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Weight :
949.99252mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
1μH
Mount :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Shielding :
Lead Diameter :
0.635 mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
ER1840-10JM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD