ER1641-753JM
Mfr.Part #
ER1641-753JM
Description
FIXED IND 75UH 170MA 2.7 OHM TH
Inductance :
75μH
Shielding :
Shielded
Lead Length :
36.53mm
Max DC Current :
170mA
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm Max
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Test Frequency :
2.5MHz
Q Factor :
50
Diameter :
4.11mm
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
10.5MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
170mA
Datasheets
ER1641-753JM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD