ER1641-752JR
Mfr.Part #
ER1641-752JR
Description
FIXED IND 7.5UH 245MA 1.32OHM TH
Inductance :
7.5μH
Current Rating :
245mA
Tolerance :
±5%
Material - Core :
Iron
Diameter :
4.11mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Shielding :
Shielded
Max DC Current :
245mA
Lead Length :
36.53mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Q Factor :
50
DC Resistance (DCR) :
1.32Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Datasheets
ER1641-752JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD