ER1641-512JM
Mfr.Part #
ER1641-512JM
Description
FIXED IND 5.1UH 335MA 720MOHM TH
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Inductance :
5.1μH
Iron
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Terminal Shape :
Wire
Q Factor :
44
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
720mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
Test Frequency :
7.9MHz
HTS Code :
Number of Functions :
1
Diameter :
4.11mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
335mA
Not Applicable
JESD-609 Code :
e0
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Length :
36.53mm
Current Rating :
335mA
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 14 INCH
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Datasheets
ER1641-512JM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD