ER1641-471KP
Mfr.Part #
ER1641-471KP
Description
FIXED IND 470NH 565MA 250MOHM TH
RF INDUCTOR
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Q Factor :
44
Test Frequency :
25MHz
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Current Rating :
565mA
Diameter :
4.11mm
Inductance :
470nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Length :
36.53mm
Max DC Current :
565mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
235MHz
Q @ Freq :
44 @ 25MHz
Material - Core :
Phenolic
Datasheets
ER1641-471KP
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD