ER1641-433JR
Mfr.Part #
ER1641-433JR
Description
FIXED IND 43UH 195MA 2.11 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Length :
36.53mm
DC Resistance (DCR) :
2.11Ohm Max
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
43μH
Current Rating :
195mA
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Max DC Current :
195mA
Q Factor :
50
Diameter :
4.11mm
Test Frequency :
2.5MHz
Datasheets
ER1641-433JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD