ER1641-432JM
Mfr.Part #
ER1641-432JM
Description
FIXED IND 4.3UH 380MA 550MOHM TH
Iron
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Tolerance :
±5%
Diameter :
4.11mm
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating :
380mA
Q Factor :
44
Packing Method :
TR, 14 INCH
Test Frequency :
7.9MHz
Number of Terminations :
2
Inductance :
4.3μH
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Through Hole
Lead Length :
36.53mm
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Series :
ER1641
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Functions :
1
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
Terminal Shape :
Wire
Type :
Molded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
Through Hole
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
380mA
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
70MHz
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Datasheets
ER1641-432JM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD