ER1641-393JR
Mfr.Part #
ER1641-393JR
Description
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH
Test Frequency :
2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
1.93Ohm Max
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Q Factor :
50
Diameter :
4.11mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Inductance :
39μH
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Lead Length :
36.53mm
Max DC Current :
205mA
Current Rating :
205mA
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Datasheets
ER1641-393JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD