ER1641-392JR
Mfr.Part #
ER1641-392JR
Description
FIXED IND 3.9UH 450MA 400MOHM TH
Test Frequency :
7.9MHz
Tolerance :
±5%
Inductance :
3.9μH
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Q Factor :
44
Material - Core :
Iron
TR, 14 INCH
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
450mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Current Rating :
450mA
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Lead Length :
36.53mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Diameter :
4.11mm
Datasheets
ER1641-392JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD