ER1641-363JM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER1641-363JM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 36UH 205MA 1.93 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Series :
ER1641
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
45
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Current Rating :
205mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Diameter :
4.11mm
Pbfree Code :
No
Max DC Current :
205mA
Lead Length :
36.53mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e0
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
1.93Ohm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packing Method :
TR, 14 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance :
36μH
HTS Code :
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Mount :
Through Hole
Shielding :
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
2.5MHz
Datasheets
ER1641-363JM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD