ER1641-332KM
Mfr.Part #
ER1641-332KM
Description
FIXED IND 3.3UH 480MA 350MOHM TH
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Diameter :
4.11mm
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Lead Length :
36.53mm
Type :
Molded
Terminal Shape :
Wire
Current Rating :
480mA
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Inductance :
3.3μH
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
85MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
480mA
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
Number of Functions :
1
Q Factor :
44
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
7.9MHz
Packing Method :
TR, 14 INCH
Datasheets
ER1641-332KM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD