ER1641-301JR
Mfr.Part #
ER1641-301JR
Description
FIXED IND 300NH 780MA 130MOHM TH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Lead Length :
36.53mm
Tolerance :
±5%
Current Rating :
780mA
Q Factor :
46
Diameter :
4.11mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
46
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Inductance :
300nH
Max DC Current :
780mA
Material - Core :
Phenolic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
25MHz
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Radiation Hardening :
Q @ Freq :
46 @ 25MHz
Datasheets
ER1641-301JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD