ER1641-273KM
Mfr.Part #
ER1641-273KM
Description
FIXED IND 27UH 260MA 1.19 OHM TH
Lead Length :
36.53mm
Current Rating :
260mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Max DC Current :
260mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
38MHz
DC Resistance (DCR) :
1.19Ohm Max
Inductance :
27μH
Tolerance :
±10%
Diameter :
4.11mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Q Factor :
45
Test Frequency :
2.5MHz
Datasheets
ER1641-273KM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD