ER1641-223JP
Mfr.Part #
ER1641-223JP
Description
FIXED IND 22UH 290MA 960 MOHM TH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency - Self Resonant :
41MHz
HTS Code :
Test Frequency :
2.5MHz
Current Rating :
290mA
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
ER1641
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
Published :
Diameter :
4.11mm
Tolerance :
±5%
Axial
Pbfree Code :
Inductance :
22μH
DC Resistance (DCR) :
960mOhm Max
Number of Terminations :
2
Mount :
EAR99
Max DC Current :
290mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Length :
36.53mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Q Factor :
45
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Type :
Molded
Datasheets
ER1641-223JP
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD