ER1641-221JR
Mfr.Part #
ER1641-221JR
Description
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH
Inductance :
220nH
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Q Factor :
49
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
67mOhm Max
Current Rating :
1.1A
Diameter :
4.11mm
Q @ Freq :
49 @ 25MHz
Max DC Current :
1.1A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
49
Lead Length :
36.53mm
Published :
Test Frequency :
25MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Material - Core :
Phenolic
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Datasheets
ER1641-221JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD