ER1641-163JM
Mfr.Part #
ER1641-163JM
Description
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH
Lead Length :
36.53mm
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
300mA
Q Factor :
45
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Inductance :
16μH
Current Rating :
300mA
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
890mOhm Max
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Diameter :
4.11mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Test Frequency :
2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
Datasheets
ER1641-163JM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD