ER1641-122KM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER1641-122KM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 895MA 100MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
36.53mm
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
Wire
Shielding :
No
Current Rating :
895mA
Material - Core :
Iron
Test Frequency :
7.9MHz
HTS Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
JESD-609 Code :
e0
Max DC Current :
895mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 14 INCH
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Radiation Hardening :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
1.2μH
Frequency - Self Resonant :
130MHz
Series :
ER1641
Q Factor :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Functions :
1
Published :
Diameter :
4.11mm
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
Datasheets
ER1641-122KM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD