ER1641-122JR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER1641-122JR
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 895MA 100MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Current Rating :
895mA
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Published :
Material - Core :
Iron
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Max DC Current :
895mA
Terminal Shape :
Wire
Shielding :
No
Inductance :
1.2μH
Diameter :
4.11mm
Type :
Molded
Lead Length :
36.53mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Frequency - Self Resonant :
130MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e0
Reference Standard :
MIL-PRF-39010/02
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 14 INCH
Series :
ER1641
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q Factor :
44
Test Frequency :
7.9MHz
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
44 @ 7.9MHz
Package / Case :
Axial
Datasheets
ER1641-122JR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD