ER1641-121JR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER1641-121JR
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 1.53A 34 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
1.53A
Lead Length :
36.53mm
Material - Core :
Phenolic
Pbfree Code :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Test Frequency :
25MHz
DC Resistance (DCR) :
34mOhm Max
Published :
Inductance :
120nH
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Shielding :
No
Diameter :
4.11mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Type :
Molded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Series :
ER1641
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
1.53A
Radiation Hardening :
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 14 INCH
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ER1641-121JR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD