ER1537-42JR
Mfr.Part #
ER1537-42JR
Description
FIXED IND 18UH 185MA 2.25 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
2.25Ohm Max
Lead Diameter :
0.025 mm
Q @ Freq :
75 @ 2.5MHz
Max DC Current :
185mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
75
Test Frequency :
2.5MHz
Inductance :
18μH
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Lead Length :
36.53mm
Tolerance :
±5%
Current Rating :
185mA
Frequency - Self Resonant :
34MHz
Datasheets
ER1537-42JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD