ER1537-28JM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER1537-28JM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Type :
Molded
Max DC Current :
260mA
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
90MHz
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Inductance :
4.7μH
Shielding :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Number of Functions :
1
Series :
ER1537
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Mount :
Through Hole
Weight :
900.012311mg
Published :
Test Frequency :
7.9MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
Current Rating :
260mA
Packing Method :
TR, 14 INCH
Lead Diameter :
0.635 mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Phenolic
Lead Length :
36.53mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ER1537-28JM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD