ER1537-22JR
Mfr.Part #
ER1537-22JR
Description
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Package / Case :
Axial
Type :
Molded
e0
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
385mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
385mA
Lead Diameter :
0.635 mm
Pbfree Code :
Tolerance :
±5%
Series :
ER1537
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Not Applicable
Test Frequency :
7.9MHz
Lead Length :
36.53mm
Inductance :
2.7μH
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Published :
Weight :
900.012311mg
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Datasheets
ER1537-22JR
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD