ER1537-21JM
Mfr.Part #
ER1537-21JM
Description
FIXED IND 2.4UH 385MA 1.2 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Lead Length :
36.53mm
Max DC Current :
385mA
Lead Diameter :
0.635 mm
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Series :
ER1537
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Weight :
900.012311mg
Pbfree Code :
Not Applicable
Test Frequency :
7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
385mA
HTS Code :
Radiation Hardening :
Inductance :
2.4μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Type :
Molded
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Tolerance :
±5%
Datasheets
ER1537-21JM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD