ER1537-20KS
Mfr.Part #
ER1537-20KS
Description
FIXED IND 2.2UH 435MA 950MOHM TH
Lead Diameter :
0.635 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
16 Weeks
Rated Current-Max :
0.435A
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Shielding :
No
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
135MHz
TUBULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
435mA
Inductance :
2.2μH
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Series :
Military, MIL-PRF-39010/06, ER1537
Published :
Surface Mount :
No
Lead Length :
36.53mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
ER1537-20KS
API Delevan ER1537-20KS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD