ER1537-11JP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ER1537-11JP
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 910NH 785MA 290MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Lead Length :
36.53mm
Material - Core :
Phenolic
Series :
ER1537
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Inductance :
910nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Max DC Current :
785mA
Terminal Shape :
Wire
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Shielding :
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Packing Method :
TR, 14 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Type :
Molded
Current Rating :
785mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Published :
Test Frequency :
25MHz
Weight :
900.012311mg
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
0.635 mm
Datasheets
ER1537-11JP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD