ER1025-92KM
Mfr.Part #
ER1025-92KM
Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Test Frequency :
790kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1mH
Max DC Current :
28mA
Series :
ER1025
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Lead Diameter :
0.51 mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
3.4MHz
Mount :
Through Hole
Weight :
299.994654mg
Current Rating :
28mA
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Lead Length :
36.53mm
DC Resistance (DCR) :
72Ohm Max
RF INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
HTS Code :
Type :
Molded
Pbfree Code :
Datasheets
ER1025-92KM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD