EQCO31R20.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EQCO31R20.3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC VIDEO EQUALIZER 16QFN
Stock
264
In Stock :
264
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Video Processing
Seated Height-Max :
0.9 mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
16
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Position :
QUAD
Package Shape :
Square
JESD-30 Code :
S-XQCC-N16
Min Supply Voltage :
1.15V
HTS Code :
Width :
4mm
Product Type :
Equalizers
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
16
Supply Voltage :
1.2V
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Subcategory :
Equalizers
Control Interface :
Serial
MSL :
MSL 4 - 72 hours
Voltage - Supply :
1.2V ~ 3.3V
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
EQCO31R20.3
Max Supply Voltage :
1.25V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Height :
950μm
Number of Functions :
1
Temperature Grade :
Industrial
Applications :
Video
Mounting Type :
Package :
Tube
Type :
Equalizer
Number of Terminals :
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
4mm
Series :
Max Supply Current :
60mA
Factory Lead Time :
1 Weeks
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Min Operating Temperature :
-40°C