EPS050050U-I38-SZ
Mfr.Part #
EPS050050U-I38-SZ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Product Category :
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Current - Output 1 :
500mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
60.96mm
Width :
33.02mm
Size / Dimension :
2.40Lx1.30W x 1.38 H 61.0mmx33.0mmx35.0mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Output Connector :
USB A Receptacle
Current - Output (Max) :
500mA
Weight :
0.106lb 48.08g
Max Operating Temperature :
40°C
Voltage - Output 1 :
5V
No Load Power Consumption :
500mW Max
Approval Agency :
CE, cULus
Lead Free :
Lead Free
Efficiency :
Level IV
Power (Watts) :
2.5W
Max Output Current :
500mA
Form :
Wall Mount (Class II)
Min Operating Temperature :
0°C
Applications :
ITE (Commercial)
Connector Type :
Receptacle, USB
Height :
35.052mm
Voltage - Output :
5V
Number of Outputs :
1
Region Utilized :
North America
Output Power :
2.5W
Operating Temperature :
0°C~40°C
Series :
EPS-US USB (2.5W-5W)