EP4SGX290HF35C2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4SGX290HF35C2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Number of LABs/CLBs :
Surface Mount :
yes
Total RAM Bits :
Number of Logic Elements/Cells :
Number of I/O :
564
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Terminal Pitch :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
35mm
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
EP4SGX290
Height Seated (Max) :
3.6mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Stratix® IV GX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Number of Outputs :
564
HTS Code :
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Width :
35mm
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
0.9V
Clock Frequency :
800MHz